15 lipca 2022 Udostępnij

Czy biura na planie otwartym zawsze rozpraszają?

Czy masz biuro na otwartym planie?

Jeśli tak, czy uważasz, że często jesteś rozproszony lub nieco zestresowany, gdy próbujesz się skupić i skoncentrować?

Jest to powszechny obraz w całym kraju, a prawdopodobnie na całym świecie!

Kiedy masz kilka osób w przestrzeni jednego biura, są zobowiązani do rozpraszania i nadmierne ilości hałasu od czasu do czasu. Chociaż wszyscy starają się jak mogą, aby utrzymać hałas w ryzach, może to być szczęśliwe przez cały czas.

Czy w związku z tym uważasz, że jesteś nieco mniej produktywny?

Sprawdź ten film, który bada, czy biura na otwartym planie rzeczywiście działają przeciwko produktywności.

Co o tym sądzisz?

Pod wieloma względami Twoje doświadczenie jest osobiste i zależy od biura, w którym przebywasz oraz od tego, z iloma osobami dzielisz przestrzeń. Trudności w znalezieniu prywatności w biurze otwartym można również przezwyciężyć stosując przegrody, ekrany biurowe, kabiny, a nawet panele akustyczne.

Rozważania na temat zwinnego miejsca pracy

Zwinne miejsce pracy w pewnym stopniu pokonało również te problemy. W tym modelu masz oddzielne strefy dla różnych rodzajów pracy, co gwarantuje, że osoby współpracujące lub prowadzące burzę mózgów nie muszą się martwić, że przeszkodzą komuś, kto próbuje skoncentrować się na pracy w zamknięciu.

W tym modelu również uwaga jest skupiona na zadaniu. Pracownicy nie muszą mieć własnego biurka czy krzesła, po prostu siedzą tam, gdzie pozwalają im wykonać zadanie najlepiej jak potrafią. Zapewnia to wyższą jakość wyniku końcowego, ale także zwiększa wydajność.

Tak więc pod wieloma względami biura na planie otwartym nie są super-nieproduktywne, wszystko sprowadza się do tego, jak zostały zaprojektowane.

Obniżenie poziomu rozproszenia uwagi w biurach otwartych może dotyczyć również osób pracujących w tej przestrzeni. Szacunek dla sąsiadów biura i zrozumienie, że ludzie próbują się skupić i skoncentrować, to istotne elementy układanki. Oczywiście każdy pracujący w biurze jest dorosły, więc powinno to być drugą naturą, jednak ważne jest, aby pamiętać o tym, co się robi i o poziomie głośności, na wypadek, gdyby przypadkowo dało się wciągnąć w kreatywną burzę mózgów. Z tego powodu doskonałym pomysłem są wydzielone obszary do pracy zespołowej. Możesz z łatwością wykorzystać swoje sale konferencyjne i wyposażyć je w nowoczesne stoły do gier planszowych, a także w tablice na ścianach, aby ułatwić przepływ kreatywnych pomysłów.

Czy więc biura na planie otwartym zawsze rozpraszają? Nie zawsze, ale ważne jest, aby pomyśleć o sposobach zminimalizowania rozproszenia uwagi i hałasu tak bardzo, jak to możliwe. Dzięki temu każdy może zająć się tym, co musi zrobić, nikt nie jest zestresowany, ponieważ nie może się skupić, terminy nie są przekraczane i nie popełnia się błędów. Sposób, w jaki zaprojektujesz swoje biuro na otwartym planie może przejść długą drogę do ułatwienia życia, ale chodzi również o to, aby osoby pracujące w biurze szanowały się nawzajem.

Biurka biurowe mogą być rozmieszczone w biurze tak, aby pracownicy nie siedzieli zbyt blisko siebie, a dostępność miejsc do odpoczynku lub obszarów, w których pracownicy mogą udać się na szybki odpoczynek jest również istotna. Dzięki temu stres pozostaje na niskim poziomie, a koncentracja jest na wysokim poziomie.

Zastanów się teraz nad swoim biurem na planie otwartym i jego obecnym wyglądem? Czy uważasz, że należy wprowadzić jakieś zmiany? Czy jest coś, co chciałbyś zmienić? Czy uważasz, że jest to produktywne miejsce, czy może czujesz się zestresowany, ponieważ nie możesz się skoncentrować z powodu hałasu?

Nie każde biuro na planie otwartym jest miejscem bezproduktywnym, ale ważne jest, aby dokładnie przemyśleć wszelkie użyteczne zmiany, które można wprowadzić, aby uniknąć problemów z tym związanych.

Ilona Wójtowicz

Redakcja regeneracjestudni.pl