25 sierpnia 2022 Udostępnij

Jak będzie wyglądało biuro na planie otwartym po Koronie?

W obecnej chwili wszyscy mamy wiele pytań. Czy kiedykolwiek wrócimy do normalności, którą znaliśmy przed uderzeniem Coronavirusa? Czy nadejdzie druga fala? Czy będziemy musieli po raz kolejny przetrwać zamknięcie?

Nikt nie zna odpowiedzi na żadne z tych pytań i najlepsze, co możemy teraz zrobić, to skupić się na teraźniejszości, dbać o siebie i swoich bliskich oraz stosować się do zaleceń. Jednak dla właściciela firmy potrzeba bycia na bieżąco z wytycznymi i planowania na przyszłość jest kluczowa.

Jeśli masz w swoim budynku duże biuro na otwartym planie, to jak myślisz, jak będzie ono wyglądać w okresie post-corona?

Przez "post-corona" oczywiście nie możemy być pewni, czy oznacza to życie bez wirusa, czy życie z nim. Jest szansa, że dopóki nie zostanie znaleziona bezpieczna i skuteczna szczepionka, będziemy jeszcze przez jakiś czas żyć obok tego strasznego wirusa. Jednak przestrzeganie zasad higieny, takich jak noszenie masek i mycie rąk, pomaga.

Jak więc będzie wyglądało biuro na planie otwartym w najbliższych tygodniach, miesiącach, a może nawet latach?

Spekulujmy.

Higiena jest kluczem

Wszyscy musimy się upewnić, że myjemy ręce, używamy środków do dezynfekcji i nosimy maski, kiedy tylko jest to konieczne. Biura na otwartym planie muszą być wyposażone w odpowiednie urządzenia do mycia rąk, jak również w dostępny środek do mycia rąk. Pracodawcy powinni również pomóc w "szkoleniu" pracowników w zakresie prawidłowego mycia rąk. Zobacz ten film, aby uzyskać nieco więcej porad.

Używane będą ekrany z pleksiglasu

Używanie przezroczystych ekranów z pleksiglasu prawdopodobnie stanie się powszechną cechą. Te chroniące przed wirusem Covid ekrany zapewniają, że pracownicy nadal mogą się widzieć, rozmawiać i współpracować, ale istnieje między nimi bariera bezpieczeństwa, co zmniejsza potencjalne przenoszenie wirusa.

Dystans społeczny zmniejsza wielkość biura

Liczba osób pracujących w biurze na planie otwartym w danym momencie prawdopodobnie zmniejszy się w porównaniu z okresem przed koroną. Wynika to z dystansu społecznego i konieczności zachowania określonej odległości między biurkami. Obecnie wynosi ona 2 metry, choć może ulec zmianie zgodnie z zaleceniami rządu.

Dla niektórych jednak może to być dobra rzecz, ponieważ ruchliwe biura na otwartym planie zawsze były rozpraszającymi i głośnymi miejscami do pracy!

Więcej pracowników pracuje w domu

Wraz z efektywnym kurczeniem się rozmiarów biur otwartych, prawdopodobne jest, że więcej pracowników będzie pracować w domu lub zdalnie w ogóle. Może to być cały czas lub część czasu, ale biuro przyszłości wygląda na bardziej elastyczne miejsce pracy.

Konieczna może być wirtualna współpraca

Dystans społeczny oznacza, że musimy unikać przebywania zbyt blisko siebie. Co to oznacza dla osobistych sesji burzy mózgów? Oznacza to, że muszą one być zdystansowane społecznie, co może sprawić, że cała sytuacja stanie się nieco trudna. W takim przypadku normą może stać się wirtualna współpraca za pośrednictwem stron takich jak Zoom. Podczas blokady były to regularne zdarzenia i całkiem dobrze się wtedy sprawdziły.

Nikt nie jest do końca pewien, co się stanie w przypadku Covid-19, ale możemy zaplanować przyszłość, upewniając się, że skupimy się na społecznym dystansie i higienie. Pamiętajcie, bezpieczeństwo zawsze jest na pierwszym miejscu!

Ilona Wójtowicz

Redakcja regeneracjestudni.pl